Mökkivoimala – uusi tapa kesämökin sähköistykseen

Sähköverkon ulkopuolella sijaitsevan mökin sähköistämiseen on perinteisesti ollut kolme tapaa. Sähköverkkoon voi liittyä, jolloin kustannus voi olla mitä tahansa 5000 euron ja 100000 euron väliltä, riippuen siitä kuinka pitkällä mökki sijaitsee lähimmästä verkkoonliittymispisteestä ja erityisesti, jos mökkiin pitää vetää merikaapelia, voi kustannus olla tolkuton. Toinen tapa on asentaa aurinkovoimala itse. Kätevälle mökkiläiselle tämä onkin ihan hyvä tapa, samalla oppii tuntemaan järjestelmän ja itse puuhastelu mökillä on aina kivaa. Kun järjestelmän toteuttaa pienoisjännitealueella(ns. akkujännite, esim. 12 volttia), ei tarvita sähköurakointioikeuksia ja sähköiskun vaaraa ei ole(ei koske mahdollista invertteriä). Itserakentajalle hyvät ohjeet on toki tarpeen, siihen sopii erinomaisesti ‘Mökille sähköt auringosta ja tuulesta’, Into-kustannus.

Kolmas tapa on tilata järjestelmä valmiina avaimet käteen periaatteella. Se tulee usein kalliiksi jo siksi, että asentajan täytyy matkustaa mökille. Lisäksi, monelle mökkiläiselle aurinkosähköjärjestelmän hankintaa voi hidastaa niiden teknisyys. Seinään ruuvataan erilaisia purkkeja ja kaapelia vilisee muuten siistissä mökissä.

Me Solarvoimassa olemme tarttuneet haasteeseen. Miten tehdä epäteknisen näköinen voimala, jota ei tarvitse asentaa vaan mökkiläinen voi itse ottaa sen käyttöön, ilman että asentajan tarvitsee tulla paikalle? Ohessa kuva Mökkivoimalasta. Kaikki on yhdessä paketissa. Yksi ohjauspaneeli, joka kertoo käyttäjälle sen mitä tarvitsee tietää. ‘All-in-one’ toteutuu lähes kokonaan: aurinkopaneelit toki täytyy olla jossain asennettuna: helpoimmin ne saa laitettua pihalle telineisiin, myös laiturin rakenteita voidaan käyttää ja kesämökin katolle asentaminenkin on kovin helppoa, jos sattuu olemaan konesaumapeltikatto. Paneelit pikaliittimillä kiinni ja mökillä on sähköt!

Mökkivoimalan toimitukset alkavat virallisesti vuodenvaihteessa, mutta muutamia laitteistoja on jo innokkaimmille asiakkaille toimitettu. Tuotteen kehityksessä on mukana Innovaatiokehityskeskus TEKES. Lisätietoja mökkivoimalasta löytyy kotisivuiltamme pian. Mökkivoimalasta on kaksi versiota ja isompi, Mökkivoimala PRO on toteutettu niin, että siihen voi liittää minkä tahansa schuko-pistokkeella olevan sähkölaitteen, tehot kyllä riittää – myös vaikka sirkkelin, hitsauskoneen tai vedenkeittimen.

Janne Käpylehto
Kehitysjohtaja
Solarvoima Oy

Onko aurinkosähkö kallista?

Sähköntuotantomuotojen vertailussa saa usein käsityksen, että aurinkosähkö olisi kallista. Yksi tapa vertailla hintoja on laskea, paljonko maksaa tuottaa yksi megawattitunti (MWh) sähköä.

Merkittävä kustannus syntyy itse sähkövoimalan investoinnista. Toinen merkittävä kustannuserä on tuotantolaitoksessa käytettävä polttoaine ja muut käyttökustannukset sisältäen huollot ja korjaukset.

Jos lasketaan sähkövoimalan omatuotantohintaa eli sitä paljonko maksaa tuottaa yksi MWh niin laskenta täytyy aloittaa siitä paljonko on pääomakustannus. Eli mikä on rahan hinta joka on investoitu sähkövoimalaan? Tämän asian selvittämiseen on annuiteettikerroin oiva väline.

Annuiteettikertoimen avulla voidaan laskea investointikohteen vuotuinen poisto- ja korkokustannus yhtenä eränä. Esimerkiksi julkisuudessa olleiden ydinvoimahankkeiden kannattavuuslaskennassa on käytetty kerrointa 4,68%. Käytetään tässä esimerkkilaskelmassa tätä samaa kerrointa niin saadaan vertailukelpoisia lukuja.

Jos aurinkosähkövoimalan investointi olisi esim. 500 000€ niin tällä summalla pitäisi saada noin 600 kW:n voimala. Tämän investoinnin vuosittainen “kustannus” annuiteettikertoimella on 23 400€. Paljonko sitten tällä summalla saadaan sähköä? Jos oletetaan aurinkosähkövoimalan tuottavan 850kWh / kWp niin vuosituotoksi saadaan 510 MWh. Aurinkopaneeleiden tehohäviö on noin 0,5% vuodessa ja jos luku oikaistaan vielä tehohäviöllä 40 vuoden ajalle niin saadaan keskimääräiseksi vuosituotoksi 463 MWh.

Aurinkosähkön tuotantohinta olisi siis 50,54€ / MWh (23 400/463=50,54€ / MWh)

Huoltokustannukset aurinkosähkövoimalassa ovat hyvin pienet. Korjauskuluiksi tulee invertterttereiden vaihtaminen jossakin vaiheessa. Pienille huoltotöille ja inverttereiden vaihdoille voidaan laskea hinnaksi 75 000€ 40 vuoden ajalle eli 75 000*4,68%= 3510€ vuosi.

Tämän vaikutus tuotantohintaan on 7,58€/MWh (3510/463=7,58 )
Hienoa aurinkovoimalassa on, että polttoainekustannukset eivät maksa mitään!!

Näin ollen tuotantohinnaksi saadaan.
50,54€/MWh+7,58€/MWh = 58,12€/MWh.

Onko aurinkosähkön hinta paljon vai vähän?

Aurinkosähkövoimala on mahdollista ja kannattaa tehdä paikalliseksi. Sähkö kannattaa käyttää itse eikä myydä verkkoon. Tuotantohintaa pitäisi siis verrata sähkön kokonaishintaan (sis. sähkövero, siirto ja sähkö). Teollisuudessa sähkön kokonaishinta on noin 70-90€/MWh ja omakotiasujan kuluttajahinta noin 100-130€/MWh. Näin ollen sähkö aurinkovoimalasta on halvempaa jo voimalan valmistumisen hetkellä. Toki ero kasvaa vielä suuremmaksi sähkön kokonaishinnan noustessa. Jos aurinkosähkövoimalalle saadaan Tekesin investointituki 25% niin omatuotantohinta painuu lähelle 42€/MWh. Jos hintaa verrataan julkisuudessa olleiden ydinvoimahankkeiden tuotantohintaan (noin 44,4€ MWh Olkiluoto 3 ja Fennovoima 50€/MWh ) niin aurinkosähkö on hieman kallimpaa ilman Tekes- tukea. Toisaalta, hintoja ei oikeastaan voi vertailla koska ydinvoimaa tuotetaan ainoastaan valtakunnan sähköverkkoon, ei paikallisesti.

Voidaan siis todeta, että aurinkosähkö paikallisesti tuotettuna on edullisempaa kun verkosta ostettu sähkö. Lisäksi sähkö on paikallisesti, vastuullisesti ja ympäristöystävällisesti tuotettua. Näiden arvojen hinnan päättää jokainen sähkönkuluttaja itse!

Lauri Hietala